Spektakl „Kamienie na szaniec”

Dnia 21 lutego uczniowie klas I i II naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w przedstawieniu teatralnym, pt. „Kamienie na szaniec”. Sztukę zagrali aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z siedzibą we Wrocławiu. Całość została wystawiona w Miejskim Domu Kultury w Mysłowicach. „Kamienie na szaniec” to lekcja historii, która przeplatała się z opowieścią o miłości, niosła ze sobą patriotyzm, odrobinę humoru, a klęska przekuwała się w zwycięstwo… Dla pokolenia gimnazjalistów to świat prawdziwych wartości, takich jak: niezłomność, lojalność, koleżeńskość, ale też męstwo, odwaga w obliczu wroga i hart ducha. Te cechy dzisiaj powinny stanowić wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży, która w szaleńczym tempie życia, często zapomina o tym, co najważniejsze, o pryncypiach za które ich rówieśnicy ponad siedemdziesiąt lat temu walczyli i często oddawali swe życie. I jeszcze jedno. Ciekawa technika łączenia sztuki teatralnej z archiwalnymi materiałami filmowymi, na pewno pozwoliła oddać klimat tamtego okresu, czasu wojny i okupacji.