Gwara śląska nadal żywa

Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach od dwudziestu lat organizuje Konkurs Recytatorski w Gwarze Śląskiej „Śląska Ojczyzna Polszczyzna”. W tegorocznej jubileuszowej edycji udział wzięło kilkadziesiąt osób ze szkół mysłowickich oraz ościennych gmin. Uczestnicy wystąpili w kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja. Celem konkursu było zainteresowanie gwarą śląską i ukazanie jej piękna, kształtowanie poczucia własnej tożsamości oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. Każdy uczestnik zobowiązany był do przygotowania dwóch tekstów napisanych w gwarze śląskiej. Najlepsza okazała się Wiktoria Chwiędacz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie ( klasa II gimnazjum ), która zajęła I miejsce. Wiktoria przygotowała teksty Alojzego Lyski : „Jo jest młodo i szwarno dziołszka” oraz „Tego w Biblijce niy napisali”. Jury oceniało przede wszystkim: dobór tekstu, cechy wymowy gwarowej, intonację, modulację głosu, dykcję, ekspresję oraz kunszt aktorski. Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród odbędzie się w Mysłowicach, w dniu 25.04.2018 r. Gratulujemy!

DSCN1185

Share Now

Maria Habryka

Więcej wpisów od Maria Habryka

Related Post