„Śląskie Ostatki”

Obchodziliśmy wczoraj w szkole „Śląskie Ostatki”. Pomysł na obchody tego wydarzenia zrodził się z potrzeby zachowania od zapomnienia tradycji przodków większości z nas. Kultura Górnego Śląska jest coraz mniej kultywowana, a chcielibyśmy, aby ten dzień rozbudził przynajmniej iskierkę dumy z bycia Górnoślązakiem.
Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od sprawdzenia znajomości godki śląskiej w formie quizu za pomocą aplikacji Kahoot. Głównym punktem dnia była jednak akademia, która zaczęła się z przytupem, czyli odtańcowaniem Trojaka. Po nim uczniowie recytowali teksty opowiadań w godce śląskiej, a chór i soliści wykonali śląskie pieśniczki, które wraz z nimi odśpiewała publiczność tworząc namiastkę śląskiej biesiady. Na finał urządzono mini pokaz mody, który pokazał piękno naszego ludowego stroju. Przed wejściem na akademię, każdy uczeń dostał kotylion w barwach Górnego Śląska. Podczas „Śląskich Ostatków” nie mogło zabraknąć regionalnego jadła. Uczniowie jedzący obiady mieli okazję skosztować śląskiego żuru, reszta uczniów chleba z omastą, którym częstowano również mieszkańców Imielina oraz pracowników lokalnych instytucji.
Ta szkolna impreza była nie tylko okazją do przyjścia do szkoły w ludowym stroju, ale także skarbnicą wiedzy o regionie. Do zobaczenia za rok 🙂

FOTORELACJA

Share Now

Maria Habryka

Więcej wpisów od Maria Habryka

Related Post