Wystawa poświęcona czynowi powstańczemu – Bieruń

W dniu 7 czerwca 2021r. klasa 8a wraz z wychowawcą i zarazem nauczycielem historii brała udział w wyjeździe dydaktycznym poświęconym 100-tnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Podczas wyjazdu do Bierunia, gdzie ma miejsce na rynku wystawa poświęcona czynowi powstańczemu w rejonie Bierunia i okolic, mieliśmy okazję obejrzeć tą wystawę oraz wysłuchaliśmy wykładu prowadzonego przez przedstawiciela miejscowego Domu Kultury. Z wykładu uczniowie dowiedzieli się o istotnych wydarzeniach mających miejsce na tym terenie podczas powstania, jak i przedstawiono im postacie powstańców. Omówione zostały miejsca upamiętniające zryw powstańczy, na zdjęciach ukazane były obeliski poświęcone powstaniom, powstałe w okresie międzywojennym i współczesnym. Po krótkiej przerwie przewodnik opowiedziała nam o rynku, młodzież dowiedziała się że jest to miasto o rodowodzie średniowiecznym, lokowanym na prawie magdeburskim. Kolejnym punktem było obejrzenie z zewnątrz zabytkowego kościółka poświęconego patronowi zakochanych św. Walentemu. Nieopodal kościoła na tutejszym cmentarzu zobaczyliśmy mogiłę więźniów KL Auschwitz Birkenau zamordowanych podczas tzw. Marszu Śmierci w styczniu 1945r. Ostatnim Puntem wyjazdu było wejście na słynną bieruńską groblę budowaną kiedyś dla zabezpieczenia miasta przed zalewaniem przez rzekę. Uczniowie dzięki temu wyjazdowi wzbogacili swoją wiedzę o jakże ważnym okresie w dziejach Śląska.