Wizyta w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau

W dniu 6 października 2021r. uczniowie klas 8 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie pod kierunkiem nauczyciela historii Mariusza Gąsiorczyka oraz wychowawców klas 8, Pań: Marioli Stolarczyk i Beaty Zbolalik udali się do Muzeum KL Auschwitz-Birkenau. Przez 3,5 godziny zwiedzali były obóz zagłady Auschwitz, a następnie Birkenau. Zapoznali się z genezą powstania obozu, jego funkcjonowania, metod uśmiercania ludzi oraz poznali nazwiska najważniejszych katów i ich dalsze losy. Nie zabrakło też informacji o heroicznych czynach – przykład św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz niektórych więźniów, jak rotmistrza Witolda Pileckiego, organizatora ruchu oporu w obozie, czy Anny Smoleńskiej – autorki znaku Polski Walczącej (kotwica) oraz Kazimierza Piechowskiego, jedynego z uczestników najsłynniejszej ucieczki z obozu. Hołd pomordowanym młodzież złożyła pod Ścianą Straceń oraz pod Pomnikiem Martyrologii Narodów w Birkenau, zapalając znicze i czcząc pamięć minutą ciszy. W Birkenau ponadto młodzież zobaczyła rampę kolejową gdzie przewożono więźniów, ruiny krematoriów oraz warunki bytowe na przykładzie pobytu w jednym z baraków. Drugą część wyjazdu stanowiły zajęcia warsztatowe, gdzie uczestnicy otrzymawszy od pracowników Muzeum materiały źródłowe, w tym dużo informacji przekazanych multimedialnie, wykonywali w grupach określone zadania. Tematem przewodnim klasy 8a, było zagadnienie: „Walka i martyrologia narodu polskiego 1939-1945r., natomiast klasy 8b – „Losy wybranych osób deportowanych do KL Auschwitz” (zwłaszcza osób związanych z polskim sportem). Uczniowie z wielkim zaciekawieniem przykładali się do realizacji zadań, pracownicy dydaktyczni Muzeum chwalili ich za duże zaangażowanie w projekty i rzetelne podejście do tematów.