Wycieczka klas VII – projekt „Poznaj Polskę”

Z przyjemnością wzięliśmy udział w projekcie „Poznaj Polskę”. Dzięki dotacjom rządowym uczniowie naszej szkoły za darmo mogli uczestniczyć w wycieczce, dzięki której poznali zabytki kultury i historii Górnego Śląska. W środę 25.11.2021 r. siódmoklasiści odwiedzili Radiostację w Gliwicach, która w 2017 roku została wpisana na listę Pomników Historii. Uczniowie mogli podziwiać najwyższą drewnianą konstrukcję w Europie, czyli mierzącą 111 m wieżę antenową, a w budynku nadawczym oryginalną przedwojenną aparaturę radiową. Dzięki prelekcji przewodnika dowiedzieli się o tzw. prowokacji gliwickiej i poznali historię zabójstwa śląskiego powstańca Franciszka Honioka, którego uważa się za symboliczną pierwszą ofiarę II wojny światowej. Dużą atrakcją był również pobyt w zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza, uhonorowanej tytułem Pomnika Historii w 2020 roku. Uczniowie odbyli podziemny spływ łodzią oraz przemierzyli oryginalny, największy w Europie i najstarszy udostępniony turystom chodnik, wykuty w całości w węglu. Na zakończenie wszyscy spragnieni ruchu mogli aktywnie spędzić czas w plenerze w Parku 12C, gdzie najwięcej radości przyniosła zabawa w chowanego w labiryncie.