Wycieczka do Parku Etnograficznego i Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Uczniowie klas 8a i 8d wraz z kolegami z 8b uczestniczyli dziś w wycieczce do Chorzowa. Najpierw zawitali do Parku Etnograficznego, gdzie podczas lekcji muzealnej podążali śladami dawnej magii i poznali świat wierzeń, tradycji i obrzędów. W chałupie zielarki wysłuchali opowieści o śląskich demonach i wierzeniach magicznych. Dowiedzieli się, kim byli południca, zmory i utopce. Zobaczyli zagrody dawnych gospodarzy, szkołę, młyn wodny i kościół. Co ciekawe, jeden z obiektów w skansenie pochodzi z Imielina, to młyn przekazany parkowi etnograficznemu przez krewnego jednego z uczestników wycieczki. Po ciekawych zajęciach w plenerze ósmoklasiści udali się do Planetarium Śląskiego. W Śląskim Parku Nauki wraz z przewodnikami uczniowie w małych grupach poznawali zagadnienia związane z astronomią. Dzięki świetnie wyposażonej sali, w której znajdowały się różnego rodzaju instrumenty obserwacyjne takie jak lunety, teleskopy czy celostat, młodzież mogła nie tylko obserwować zjawiska fizyczne, ale także ich doświadczać. Na zakończenie cała grupa dotarła do krańców wszechświata – podczas fascynującego i bardzo odprężającego seansu uczestnicy wycieczki zajrzeli w przepiękną kosmiczną przestrzeń, gdzie mogli podziwiać konstelacje gwiazd i dowiedzieli się, jak oszacować odległości we wszechświecie.