100 lat niepodległości – rozstrzygnięcie konkursu „Rotmistrz Witold Pilecki- bohater niezłomny”

Kim był Witold Pilecki? Na to pytanie doskonale umieją odpowiedzieć dwa zespoły z naszej szkoły: Weronika Szwerthalter i Wiktoria Wicher, które zajęły II miejsce oraz Wiktoria Błaszczyk i Maria Paluch, plasujące się na III miejscu w konkursie „Rotmistrz Witold Pilecki- bohater niezłomny”. Dziewczyny jeszcze w zeszłym roku przygotowały prace w kategorii multimedialnej, ale dopiero teraz miało miejsce rozdanie nagród. Konkurs organizowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, której budynki w czasie II wojny światowej związane były z obozem Auschwitz. Osadzono tu pierwszy transport więźniów do Auschwitz. Znalazło się w nim 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Dzień ich przywiezienia do Oświęcimia, 14 czerwca 1940 r., uważa się za początek funkcjonowania obozu. Dziedziniec przed budynkiem ogrodzono, w narożnikach ustawiono wieże wartownicze. To tu odbył się też pierwszy w dziejach obozu apel. Witold Pilecki w 1940 r. ułożył i przeprowadził brawurowy plan przedostania się do Auschwitz, by zebrać informacje o warunkach panujących w niemieckim obozie koncentracyjnym i zorganizować tam konspirację. Dzięki jego meldunkom rządy USA i Wielkiej Brytanii już w 1940 r. poznały prawdę o tym piekle na ziemi. Po spędzeniu 947 dni w obozie zdołał uciec. Po Powstaniu Warszawskim trafił do niemieckiego obozu jenieckiego, a potem na Zachód. Postanowił jednak wrócić do Polski, by odbudowywać konspiracyjne struktury. Aresztowany przez komunistów, po pokazowym procesie, został skazany na śmierć. Wyrok wykonano, a zwłoki bohatera zakopano w nieznanym miejscu, być może na powązkowskiej łączce.
Data rozdania nagród czyli 21 września nie była przypadkowa. Tego dnia W. Pilecki trafił do obozu. „Garść tych informacji z pewnością przyda się naszym uczniom, tym bardziej, że zbliża się termin wyjazdu do Muzeum w Auschwitz” mówi opiekunka laureatek konkursu –nauczycielka historii Beata Ścierska.

42328970_249948562373620_3979117157693784064_n

Share Now

Maria Habryka

Więcej wpisów od Maria Habryka

Related Post